Kuidas Muuta Koosolemise Aeg Lastega Nautimisväärseks

lapsed kallistavad

Tunnen end oma kahe lapse üle sügavalt tänulikuna ja õnnelikuna. Minu kooliealine laps on nutikas ning lasteaias käiv noorem on tubli. Kuigi nende omavaheline suhtlus on enamasti hea, tekib koosveedetud aja käigus siiski rohkem nägelemisi. Elame kiiret elu, kus tööpäevad ja kodused kohustused võtavad suure osa päevast, aga nädalavahetused ja puhkehetked tahaksime kvaliteetselt perega veeta.

Hoolikalt Planeeritud Igapäevaelu

Minu mees viib lasteaialapse hommikul lasteaeda ja mina toon õhtul ta sealt ära. Koolilaps liigub iseseisvalt kooli ja huviringide vahet ning tavaliselt saab hakkama ka koduste koolitükkidega. Minu tööpäevad algavad ja lõppevad veidi varem kui mehel, mis võimaldab mul ühel päeval nädalas kodukontoris töötada ja samal ajal ka majapidamist korras hoida.

Ühised Tegevused: Kino ja Rannapäevad

Nädalavahetustel ning puhkuse ajal üritame terve perega koos asju ette võtta: käime kinos, kontserditel, ujulas, ja suvel teeme perega ringreise Eestis. Külastame ka sõpru või võtame vastu külalisi. Kuigi suvekodu või maal elavaid vanavanemaid meil pole, veedame palju aega koos.

Väljakutsed Koos Veetmisel

Kuidas aga muuta see koosveedetud aeg tõeliselt nauditavaks? Näiteks kinoskäigud võivad osutuda väljakutseks. Valikute tegemine, kuidas aega planeerida ja laste erinevad soovid võivad tekitada pingeid. Kuidas säilitada tasakaal ja nautida neid hetki?

Praktilised Nõuanded Koosolemiseks

  1. Määratle Realistlikud Ootused: Arvesta laste vanust, huvisid ja vajadusi. Realistlike ootuste seadmine vähendab pettumusi.
  2. Kaasa Lapsed Planeerimisse: Anna lastele võimalus osaleda tegevuste valikul. Küsi nende arvamust ja leia ühiseid huvisid.
  3. Loo Rutiinide ja Traditsioonidega Struktuur: Stabiilsed rutiinid ja pere traditsioonid pakuvad turvatunnet ning aitavad koosolemist paremini korraldada.
  4. Leia Ühiseid Huvisid: Otsi tegevusi, mis pakuksid huvi nii sulle kui ka lastele. Proovige koos uusi harrastusi või mänge.
  5. Andke Vabadust ja Vastutust: Anna lastele võimalus ise otsuseid teha, mis tugevdab nende enesekindlust.
  6. Väärtusta Hetki: Märgi ja väärtusta positiivseid hetki lastega, luues neid väikesi mälestusi.
  7. Planeeri Mõtestatud Tegevusi: Mõtle läbi tegevused, et need oleksid mitmekesised ja huvitavad, sobides kõigile.
  8. Luba Endal Lõõgastuda: Ära tunne survet täiuslikkusele. Naudi hetke, isegi kui kõik ei kulge plaanipäraselt.
  9. Suhtle Avatult: Kuula laste mõtteid ja julgusta avameelsust, tugevdades emotsionaalseid sidemeid.
  10. Ole Enda Suhtes Leebe: Ära ole liiga kriitiline enda suhtes. Vanemana kogeme kõik väljakutseid.

Koosolemise kvaliteet lastega on igas peres erinev, kuid oluline on luua positiivseid ja tähendusrikkaid hetki, mis aitavad tugevdada perekondlikke suhteid.