Kas lapsevanemaks olemist saab õppida?
Kas lapsevanemaks olemist saab õppida?
29. dets. 2017
Pitsa ja marineeritud kurk: õhtusöök kolmelapselises peres
8. mai 2018
Näita kõiki

Kuidas suuta olla hea ema?

Olen oma kahe lapse üle ülimalt tänulik ja õnnelik …. vähemalt nii mulle meeldib mõelda. Koolilaps on nutikas ja lasteaialaps tubli. Omavahel saavad nad üldjuhul hästi läbi, kuid mida rohkem nad üksteisega koos on, seda rohkem nägelemisi ette tuleb.

Koolilaps liigub ise kooli ja kodu ning huviringide vahet, tavaliselt saab hakkama ka koduste koolitükkidega. Mees viib lasteaialapse hommikul lasteaeda ja mina toon õhtul ära. Minu tööpäevad algavad ja lõppevad varem kui temal. Ühel päeval nädalas töötan kodukontoris ja siis saan tehtud ka mitmed majapidamistööd ning need ei kuhju. Kodune logistika on üldiselt hästi paigas ja igapäevaelu toimib.

Nädalavahetustel ja puhkuse ajal püüame terve perega koos asju ette võtta: käime kinos, kontserditel, ujulas, suvel reisime perega Eesti eri paikades ja käime palju mererannas. Samuti külastame aeg-ajalt sõpru või käiakse meil külas. Suvemaja või maal elavaid vanavanemaid või sugulasi, kelle juurde lapsi mõneks ajaks jätta, meil kahjuks ei ole. Seega oleme perena üsna palju ninapidi koos. On see aga õnn või õnnetus, seda ma ei tea.

Ootan lastega koos veedetavaid hetki, aga kui need käes on, siis ei oska ma nendest rõõmu tunda. Näiteks kinoskäimised. Kõigepealt tuleb leida film, mis sobiks mõlemale lapsele. Kui oleme laupäevase filmi välja valinud ja arutame, kas minna ennelõunasele või õhtusele seansile, siis hakkab koolilaps kohe vinguma, et tema ei taha vara minna, et tahaks puhata ja arvutis olla ja miks üldse kuhugi minema peab?! Noorem aga tahaks kohe minna, sest kodus on igav. Leiame teisest kinost keskpäevase seansi ja otsustame selle kasuks. Enne minekut küsib lasteaialaps pidevalt, et millal me läheme ja see muutub juba tüütavaks, samuti mängib toas jalgpalli (mis ajab mehe närvi) või puhub tühja õhupalli korduvalt täis ja laseb siis mööda tuba lendama ning kui see tühjeneb, siis lendab ila palli seest igasse ilmakaarde ja pall ise maandub mõnda ebasobivasse kohta. Kui kinnomineku aeg kätte jõuab, siis hakkab koolilaps jälle vinguma, et miks ikkagi peab minema. Riidessesaamine võtab aega: väiksem laps on varakult valmis, aga suurem on oma olemuselt aeglane ja riiete selga saamine on pea veerandtunnine tegevus. Ülejäänud pere ootab autos ja hakkab juba närviliseks muutuma. Kinos on lastel kindlasti vaja popkorni ja juua. Kui kumbki neist filmi ajal lasteaialapsel ümber ei lähe, on hästi. Teise võimalusena on vaja kord või kaks wc-sse minna, sest coca-cola trügib välja. Film vaadatud, on kindlasti vaja ka selle kõrval asuvasse mänguasjapoodi minna. Kindlasti on vaja sealt midagi osta! Tavaliselt õnnestub mõne väikese asja suhtes kokkuleppele jõuda. Kui poes käidud, siis on kõhud tühjad. Mõnikord läheme koju, mõnikord otsustame väljas süüa. Kui toitu ootame, siis loomulikult lapsed igavlevad ja vinguvad ning hakkavad üksteist togima ja nügima, mispeale läheme meie mehega närvi. Kui õhtul koju jõuad, oled päevast väsinud ja raha on omajagu kulunud, siis mõtled, et tõepoolest: milleks seda vaja oli, õieti nagu ei nautinudki?!

Või siis suvised mererannas käimised. Pärast kõikidele sobiva kellaaja leidmist ja vanema lapse riidessesaamist jõuame lõpuks randa. Vanema lapse jaoks on vesi liiga külm, noorema meelest võtsime liiga vähe mänugasju kaasa. Siis on kõht tühi, siis on janu. Joogipudelisse läheb liiva. Keegi saab saiakest süües herilase käest nõelata. Üks määrib end iga natukese aja tagant päikesekreemiga, teine ei taha et talle kreemi peale pannakse. Suuremal on igav ja tahab koju, väiksem ei taha veel ära minna … kogu aeg on mingi jama ja jube raske on päeva nautida! Kas selline ongi lastega perede kvaliteetaeg?! Mida see väljend üldse tähendab ja milles kvaliteet seisneb?

 

Mõnikord tahaksin lastega rohkem koos olla. Kui ma aga olen nendega pikemalt koos kas puhkuse ajal või nädalalõppudel, siis ma sooviksin neist puhkust ja pigem tööl olla. Kas see on normaalne? Kuidas saaks lastega koosolemist meeldivamaks teha või on see enda suhtumise küsimus?

Tüdinud ema

Vastuseid võivad pakkuda videod:

Mitu last peres: õdede-vendade vahelised suhted
5-6 aastane laps ja tema kasvatamine
7-12 aastane laps ja tema kasvatamine


Kasu võib olla ka artiklist:

Mida teha et laps kuulaks sõna?